Yetişkinlerde Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yetişkinlerde Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Akdeniz anemisi; kalıtsal geçiş gösteren önlenebilir kansızlık hastalığıdır. Akdeniz anemisinin diğer adı talasemidir. Akdeniz anemisi daha çok Akdeniz bölgesinde görülen bir hastalıktır. Akdeniz anemisi dalak büyüklüğü, ciltte solukluk ve gelişim gerilikleriyle kişi vücudunda oluşmaya başlar. Akdeniz anemisi tedavi edilmediği takdirde kişinin yüz kemiğinde değişiklikler oluşabilir. Sonrasında kalpte, karaciğerde, pankreasta ve diğer organlarda bozukluklar oluşmasına neden olmaktadır. Yetişkinlerde Akdeniz anemisi oluşmasının sebebi kanda alyuvarların yapısında yer alan hemoglobin maddesinin yapımındaki kusurdur. Akdeniz anemisinden korunmak için bu hastalık konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde fayda vardır. Yetişkinlerde Akdeniz anemisini önlemenin en önemli yolu yetişkinlerde Akdeniz anemisi taşıyıcılarını tespit ederek bulmaktır. Yetişkinlerde Akdeniz anemisi hafif derecelerde ise ilaç veya başka bir yöntemle tedavi edilmeye gerek görülmez. Yetişkinlerde Akdeniz anemisi hastalığın derecesine göre belirlenmektedir.


Akdeniz anemisinin klinik seyri üç şekildedir

  • Akdeniz anemisi taşıyıcılığı: Akdeniz anemisi taşıyıcılığı anne babadan çocuğa kalıtsal olarak geçen bir kan hastalığıdır. Önlenebilir ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Fakat ağır derecede ise ve tedavi ihmal edilirse kişideki yaşam süresini belirgin bir şekilde kısaltmaktadır.
  • Akdeniz anemisi major: Akdeniz anemisi major hastalığın ağır halidir. Genellikle bebek 6 aylık olduktan sonra gelişen dönemde birden başlayan ağır kansızlık sonrasında kalp yetmezliği oluşmaktadır. Anne ve baba her ikisi de Akdeniz anemisi taşıyıcısı ise çocuğun Akdeniz anemisi major doğma ihtimali %25'lere çıkmaktadır.
  • Akdeniz anemisi intermedia: Genellikle 1 yaşından sonra tanı konur. Hastalığın taşıyıcılık tipi gibi sağlıklı olmayan kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif şeklidir.

Yetişkinlerde Akdeniz anemisinin sebep olacağı komplikasyonlar

  • Kişide kalp yetmezliği oluşmasına sebep olur
  • Karaciğer yetmezliği oluşabilir
  • Kişi vücudunda enfeksiyon çabuk alma riski oluşur
  • Demir yükselme riski taşır. Kişide demir yükselmesi kalp ve karaciğerde hasara neden olmaktadır.

Yetişkinlerde Akdeniz Anemisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akdeniz Anemisi Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Tedavisi Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir

Akdeniz Anemisi Tedavisi Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir

Akdeniz Anemisi Testi Nasıl Yapılır?

Akdeniz Anemisi Testi Nasıl Yapılır?

Cooley Akdeniz Anemisi

Cooley Akdeniz Anemisi