Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli?

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli, Akdeniz anemisi, genellikle kansızlıkla karıştırılan bir hastalıktır. Aneminin bir türü olan Akdeniz anemisi aslında demir eksikliğinin giderilmesiyle geçebilecek türden bir rahatsızlık değildir. Hem beslenme hem sosyal yaşam hem de tedavisi açısından daha dikkatli olunması gereken ve daha yorucu geçen bir süreci kapsayan Akdeniz anemisi, genellikle Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde, ülkelerde daha yaygındır. Bu makalemizde Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli, neler tüketmeli nelerden uzak durmalı bunları size aktaracağız. Eğer siz de Akdeniz anemisi taşıyıcısı ya da Akdeniz anemisi taşıyıcısı yakını iseniz lütfen makalemizi dikkatlice okuyun.


Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli, Neler Yemelidir?

 • Öncelikle ilaç kullanımı olacağından ilaçla beraber tüketilecek olan sıvının (Su, süt, limonata. Vs) doktor tarafından tavsiyesine uyunuz. Çünkü hastalığın türleri ve Akdeniz anemisi hastalığına bağlı olarak yaş, cinsiyet, kilo gibi faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Kahvaltılarda size enerji verecek, aynı zamanda sindirim sorunu yaşatmayacak gıdalar tüketmelisiniz.
 • Kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmesi sizi daha güçlü kılacaktır.
 • Kırmızı et ve baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.
 • Kuru meyve tüketerek kansızlık da bir yandan tedavi edilmelidir.
 • Özellikle yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere sebze ve meyve tüketecek C vitamini yönünden beslenmelisiniz.
 • Laktik asit yönünden zengin olan yoğurdu mutlaka tüketmelisiniz.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nelerden Uzak Durmalıdır?

 • Akdeniz anemisi taşıyıcısı olanlar, sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmalılardır. Bu maddeler hem kana hem de vücuda hasarlar bırakır. Zaten yorgun olan vücut daha büyük enerji sarf ederek ne yazık ki hastalıklara direnemez hale gelir.
 • Akdeniz anemisi hastalarının süt tüketimini azaltması da gereklidir. Süt demir eksikliği olanlar için ne yazık ki negatif bir maddedir.
 • Aynı şekilde kepekli ekmek de demir ilaçlarının emilimini olumsuz etkilemektedir.
 • Yumurtada Akdeniz anemisi olanlarda çok önerilmemektedir.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli Yorumları

soru

Fatma

24 Mart 2018 Cumartesi

4.5 yasinda oglum var talasemi tasiyicisi kahvalti ve diger ogunlerde yemek yediremiyorum zor zahmet yediriyorum kiloyu cok gec aliyor cok zayif ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Perker

17 Eylül 2018 Pazartesi

merhabalar, öncelikle günümüzde talasemi rahatsızlığı çok sık görülen ırsi hastalıkların başında gelmektedir. çocuğunuzda bu hastalığın olması yaşam şeklinizi pek de değiştirmeyecektir. kalsiyum açısından zengin gıdaları tercih ederek sütü az içirmeniz gerekir. iştah açıcı şuruplar kullanabilir veya sevdiği yiyecekleri menüler halinde hazırlayabilirsiniz. Onun hastalığına uygun beslenme şekli oluşturup, sevdiği yemekleri belirlemektir.

cevap

Emanullah

31 Ağustos 2018 Cuma

Akdeniz anemisi, genelikle kansızlıkla karıştırılan bir hastalıktır. Aneminin bir türü olan akdeniz anemisi aslında demir eksikliğinin giderilmesiyle geçebilecek türden bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta beslenme çok önemlidir. Vücudun dirençsiz kalmaması lazım. İyi beslenmeme durumda demir eksikliği daha da artabilir. Demir türeten besinler tüketilmelidir. size enerji verecek besinleri tüketmelisiniz. kırmızı et gibi.

soru

emre tahir

17 Ocak 2018 Çarşamba

Evlilik öncesi yapilan anemi testi sonucu akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğum söylendi. Bugüne kadar böyle birşeyin olduğundan haberim yoktu ailemde benden başka kimsede çıkmadı. Bana bu biraz bi hastalık değil ve tedavisi yok dendi. Sizce bi doktora gitmem gerekir mi?
Aslında kolay kolay grip bile olmayan bi bünyem var bugüne kadar hiç bi rahatsızlığım olmadı. Sizce je yapam gerekir.

Cevap yaz
soru

Şevki

10 Şubat 2018 Cumartesi

Akdeniz anemisi taşıcsıyım
Nasıl gıda sebze meyvaları tükelemeliyim
Negini gıdalardan uzak yememeliyiz

Cevap yaz
cevap

Karacabey

28 Ağustos 2018 Salı

Akdeniz anemisi taşıyıcısı hastalığı her şeyi yiyebilen insanlar değildir.Lif konusunda zengin yiyecekler yemeliler. Kahvaltıda güçlü olabileceğiniz ve sindirimi kolay yemekler tercih etmelisiniz. Özellikle yoğurdu sürekli tüketmelisiniz. Bu hastalığa sahip insanlar yumurta pek tüketmemeli, zararlı maddelerden asla kullanmamalı, süt ve kepekli ekmekten kesinlikle uzak durması gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cooley Akdeniz Anemisi

Cooley Akdeniz Anemisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akdeniz Anemisi Evlilik Riskleri ve Sonrası

Akdeniz Anemisi Evlilik Riskleri ve Sonrası

Akdeniz Anemisi Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Testi Nasıl Yapılır?

Akdeniz Anemisi Testi Nasıl Yapılır?

Fmf Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Fmf Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Ölümcülmüdür?

Akdeniz Anemisi Ölümcülmüdür?