Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır?
10 Temmuz 2024

Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır?

Akdeniz Anemisi Bulaşıcı mıdır?

Akdeniz Anemisi, diğer adıyla Talasemi, doğrudan bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık, anne veya babasından hastalık genini alan bireylerde görülür. Kişiden kişiye doğrudan temasla, cinsel ilişki veya nefes yoluyla geçmez. Yani bu hastalık bulaşıcı değildir. Akdeniz Anemisi genetik geçişli bir kan hastalığıdır ve önlenebilir. Bu nedenle, "Akdeniz Anemisi bulaşıcı mıdır?" sorusunun cevabı kesinlikle "hayır"dır.

Akdeniz Anemisinin Oluşumu:

Akdeniz Anemisi, özellikle Akdeniz ülkelerinde yaşayan bireylerde yaygın olarak görülür. Bu hastalık, yeni doğacak çocuğa anne ve babasından "Beta Talasemi" geninin geçmesiyle ortaya çıkar. Anemiye neden olan ana etken, kandaki alyuvarların yapısında bulunan "hemoglobin" maddesinin yapımındaki hatadır. Hastalık, temel olarak Talasemi Majör ve Talasemi Minör olmak üzere iki ana türde görülür. Her iki tür de dışarıdan bulaşmaz, yani Akdeniz Anemisi bulaşıcı değildir.

Akdeniz Anemisi Minör:

Tıptaki adıyla Talasemi Minör veya T Minör, Talasemi Majöre göre daha hafif seyreder. Bu hastalarda genellikle sadece halsizlik şikayeti vardır. Hatta bazı hastalar, evlilik öncesi zorunlu olarak yapılan kan testine kadar hastalığı taşıdıklarını bilmeyebilirler. Bu hastalarda yapılan tahlillerde, serum demir oranı normal veya biraz artmış olabilir. En fazla görülen kansızlık çeşidi olan demir eksikliği ile karıştırılabilir. Tanı, "Hemoglobin Elektroforezi" ile konur. Akdeniz Anemisi bulaşıcı bir hastalık olmadığından, hastalığı fark etmenin önemli bir habercisi, HbA2'nin normal durumlarda %3,4 iken, hastalığı taşıyanlarda %7'ye yükselmesidir. HbF ise biraz (%2-6) artmıştır. Talasemi Minör'ün asıl önemi, bu hastalığın her iki ebeveynde de bulunması durumunda doğacak çocuğun %25 oranında Talasemi Majör (ağır ve ölümcül formu) olma riskidir. Anne veya babadan sadece biri Talasemi Minör taşıyıcısı ise, doğacak çocuğun taşıyıcı olma oranı %50'dir ve Talasemi Majör tehlikesi yoktur.

Akdeniz Anemisi Majör:

Talasemi Majör, bu hastalığın daha ağır formudur. Diğer adı "Cooley Anemisi"dir. Fiziksel olarak bulaşmayan yani Akdeniz Anemisi bulaşıcı olmadığından, genellikle yeni doğan bebeklerde ilk 6 ay içinde ağır kansızlık ve kalp yetmezliği belirtileri başlar. Bu durumu önlemek için düzenli ve sık aralıklarla kan nakli yapılmalıdır. Kan nakli yapılmazsa, kemik iliğinin aşırı kan yapması nedeniyle yıpranan kemiklerde kırılmalar olur ve çocuğun yüz şekli değişir. Dalak ve karaciğer aşırı büyür, boyu kısa kalır, ergenliğe giremez. Kan nakliyle vücutta biriken aşırı demir, kalp sorunlarına (miyokardit, kalp yetmezliği vb.) neden olur ve genellikle ölümle sonuçlanır. Hemoglobin elektroforezi analizinde, yetişkin bireylerde olmayan ancak bu hastalığı taşıyanlarda %50-90 oranında görülen HbF kanda bulunur. Anne ve baba Talasemi Minör taşıyıcısı ise doğacak çocuğun Talasemi Majör olma oranı %25, taşıyıcı olma oranı %50'dir. %25 olasılıkla çocuk normal olacaktır.

Türkiye'de Akdeniz Anemisi Hastalığı:

Akdeniz Anemisi, fiziksel yollarla bulaşmayan ancak genetik yolla bireylere geçen bir hastalıktır. Türkiye'de bu hastalığın toplumda görülme riski nüfusun yaklaşık %2,1'idir. Bu oran, Akdeniz bölgesinde %12'ye kadar çıkmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İhsan

10 Mayıs 2024 Cuma

Mrb benim eşim iki gün önce hastaneye gitti Akdeniz anemisi var demiş d oktor fakan evlenirken veya daha sonra bir çok hastaneye gittik böyle bir hastalığa rastlamadık eşimin anne ve babasinda da yok böyle bir şey bunun doğruluğu var mıdır.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İhsan Bey,

Eşinizin yeni tanısı konusunda endişelerinizi anlıyorum. Akdeniz anemisi genetik bir hastalık olduğu için, eşinizin ailesinde bu hastalığın olmaması biraz şaşırtıcı olabilir. Ancak taşıyıcı olma durumu da söz konusu olabilir; yani, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan genetik olarak taşıyıcı olabilirler. Bu durum, eşinizin hastalığı neden daha önce fark edilmediğini açıklayabilir. Kesin bilgi ve doğru teşhis için bir hematolog veya genetik uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Atlıhan

Eşinizin annesi veya babası taşıyıcı olabilir. Kendisinde hastalık görünmez ama aktardığı çocuğunda görülebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni